Kapat
Reklam Alanı
Donanım 620 0

Bilgisayarınızı Hızlandırmanın En Kolay ve En Etkili Yöntemleri 2020

Biliyorsunuz ki günümüzde yeni oyunlar ve programlar çıkmaya devam ediyor. Bugün aldığınız yeni bir bilgisayarın ilerleyen yıllarda performansının düştüğünü gözlemliyorsunuz. Donanım ve yazılımsal olarak yaptığınız değişiklikler performansınızı tekrardan en yükseğe çıkartmanıza yardımcı olabilir. Bu yazımda size en düşük maliyet ile bilgisayarınızı nasıl hızlandırabilirsiniz ondan bahsedeceğim.

1- Tek Bir Antivirüs Programı Kullanın

Hepimiz bilgisayarımıza virüs bulaşmasın diye birden fazla antivirüs programı indirmişizdir ve kurmuşuzdur. Bilgisayarımızı hızlandırdığını düşünürüz. En büyük hatalardan biri budur. Bilgisayarınızda tek bir antivirüs programı kullanın. Birden fazla antivirüs programı bilgisayarınızı aşırı derece yavaşlatacaktır. Hatta windows 10 kullanıcısı iseniz ve elinizde lisanslı bir antivirüs yazılımı yoksa kurduğunuz tüm antivirüs programlarını kaldırabilirsiniz. Windows 10 işletim sisteminin kendi içinde bir adet antivirüs programı bulunmaktadır.

2- Gereksiz ve Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Kullanmadığınız oyun veya programları da kaldırmamak bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak için denetim masasına girin ve program ekle-kaldır uygulmasını bulun. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak hem bilgisayarını hızlandırırsınız, hem de daha fazla depolama alanına sahip olursunuz.

3- Bilgisayarınızın Temizliğine Önem Verin

Bilgisayarınız içinde biriken tozlar da bilgisayarınızı yavaşlatabilir ve fanların yavaş çalışmasına sebep olabilir. Zamanla biriken bu tozlar ilerleyen zamanlarda bilgisayarınıza zarar bile verebilir. Bir bilgisayarcıya giderek düşük bir maliyet ile bilgisayarınızın fan temizlik ve termal macun yenileme işlemini yaptırın. Bilgisayarınız temizlikten sonra az ısınacak ve daha hızlı çalışacaktır.

BİLGİSAYAR DONANIMI İLE İLGİLİ YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLSENİZ LÜTFEN KENDİNİZ TEMİZLİK YAPMAYIN. FANLARI İSTEMEDEN KIRABİLİR VE BİLGİSAYARINIZA DAHA ÇOK ZARAR VEREBİLİRSİNİZ. BU DA SİZE FAN TEMİZLİĞİ MALİYETİNİN YAKLAŞIK 2-3 KATI ZARAR İLE GERİ DÖNECEKTİR.

4- HDD Yerine SSD Kullanın

Uzun zamandır kullandığınız hard diskler zamanla yorulmuş ve zarar görmüş olabilir. Yorgun ve zarar görmüş hard diskler de bilgisayarınızın yavaş çalışmasındaki en büyük etkenlerden biri olabilir. Daha hızlı bir bilgisayar için mutlaka SSD kullanmalısınız. Sebebi ise normal HDD’lere göre okuma ve yazma hızlarının en az 4-5 kat daha fazla olmasıdır. Eğer HDD’nizi SSD ile değiştirdiyseniz bu farkı çok iyi anlayacaksınız.

5- Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

Windows Görev Yöneticisi’nde başlangıç programlarının etkisini de düzenleyebiliyorsunuz. Windows açılışında otomatik olarak başlatılan programlar, sistem performansını olumsuz yönde etkileyerek daha uzun başlangıç süresine neden olabiliyorlar. Görev Yöneticisine girdikten sonra Başlangıç sekmesine geçiş yaparak listedeki programların başlangıçta açılıp açılmayacağını ayarlayabilirsiniz. Uygulamalara sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

6- Diskinizi Temizleyin

Depolama alanınızın dolu olması bilgisayarınızı ciddi oranda yoracaktır. Gereksiz dosyalarınızı temizleyerek bilgisayarınızda yer açabilirsiniz ve bilgisayarınızın daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.

7- Bilgisayardaki Sürücüleri Düzenli Olarak Güncelleyin

Bilgisayarınızda yüklü olan sürücüleri güncelleyin. Özellikle ekran kartı sürücülerini güncel tutmak bilgisayarınızdaki performansınızı da düşürmeyecektir.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.