Kapat
Reklam Alanı
Haberler 304 0

Silmemeniz Gereken Windows Dosyaları Ve Klasörleri

Sabit diskinizde yer açmak amacıyla sık sık lüzumsuz dosya ve klasörleri siliyor olabilirsiniz. Ama Windows’unuzun çökmesini ya da uygulamaların çalışamaz duruma gelmesini istemiyorsanız bu klasörleri asla silmeyin! Sizler için Silmemeniz Gereken Windows Dosyaları Ve Klasörleri adlı çalışmayı aşağıda toplu bir şekilde derledik!

Program Files ve Program Files (x86) Klasörleri

Herhangi bir uygulama yüklediğinizde kurulum aracı, kendi girdilerini Program Files klasörü altına ekler, kayıt defterinde birtakım kayıtlar oluşturur ve çalışması amacıyla gerekli görevleri yerine getirir. Bu yüzden Program Files klasörüne baktığınızda yüklü uygulamaları görebilirsiniz.

System32 Klasörü

C:\Windows klasörü altındaki her şey çok önemli ve bu listeye dahil edebiliriz. Fakat System32 klasörü daha önemlidir. Yüzlerce DLL dosyasını saklayan bu klasör, bilgisayarınızın düzgün çalışması amacıyla çok büyük öneme sahip.

Takas Dosyası (Pagefile.sys)

Fiziksel RAM’iniz dolduğunda Windows, disk belleği dosyası ya da takas dosyası isimli dosyayı kullanır. Sabit diskinizde tespit edilen bu dosya, RAM gibi tüketilir fakat gerçek RAM’den yavaştır.

System Volume Information Dosyası

Boyutu birkaç GB’ı rahat rahat ulaşan hatta geçen bu klasörün ne işe yaradığını kavramak ilk bakışta pek basit değil. Hatta Windows, bu klasörü görünür duruma getirip üstüne tıkladığınızda bir erişim hatası veriyor.

WinSxS Klasörü

WinSxS, Windows 9x sürümlerinde yaşanan DLL dosyalarıyla alakalı bir sıkıntıyı gidermek üzere üretilmiştir. Bu sorun, DLL dosyalarının değişik sürümlerinin sahibi olan WinSxS klasörüyle halloldu. Bu şekilde bir uygulama, rastgele bir DLL’nin, eski bir versiyonuna ulaşmak istediğinde uyumluluk gösterebiliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Telefon Ekranı Bilgisayara Nasıl Yansıtılır? adlı konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.