Kapat
Reklam Alanı
Donanım 324 0

HDMI Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

HDMI ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür? Dizüstü bilgisayarınızı TV’ye bağladıktan sonra görüntü çıkıyor ancak HDMI ses bağlı değil diyor ve HDMI ses sorunlarınız varsa işte sizlere basit ve kesin çözüm. HDMI aracılığıyla Dizüstü bilgisayarınızı TV’nize bağlamak şu anda dizüstü bilgisayar ekranınızı TV’nize aktarabilmenin en iyi yöntemidir. Bir HDMI kablosuyla en iyi performansı, kablolu bağlantıyı, en iyi görüntü kalitesini ve en düşük gecikmeyi elde edebilirsiniz.

Yöntem 1: Ses Sürücüsünü Güncelleyin

Bu yöntemde öncelikle bilgisayarınızın arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazarak veya Bilgisayarım’a sağ tıklayarak Özellikler’e girin. Daha sonra soldaki Aygıt Yöneticisi’ne tıkladıktan sonra Ses Ayarları’na tıklıyoruz. Aşağıdaki Hoparlör bölümüne sağ tıklayın. Açılan menüde Sürücüyü güncelle seçeneğine tıklıyoruz ve internette sürücüyü arıyoruz.

Bu işlemden sonra gerekli güncelleme yapılır ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra ses sorununuz çözülür.

(Görsel Temsilidir)

Yöntem 2: Sürücü Hizmeti Uygulamasını Yeniden Başlatın

Az önce bahsettiğiniz yöntem 1’i denediniz, ancak yine de ses sorunlarınız mı var? Ardından, ikinci yöntem olan Driver Service App‘e giriş yaparak ses sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Öncelikle ilk yöntemde olduğu gibi arama çubuğundan ilgili adımlara ulaşacağız. Arama butonuna Çalıştır yazın ve uygulamayı açalım. Açılan pencereye services.msc yazdıktan sonra enter’a basalım.

Görüntülenen menüde sayfanın en altına gidin ve Windows Ses ve Windows Ses Uç Noktası’na tıklayın. Ardından sol tarafta Restart seçeneği ile controller servis uygulamasını yeniden başlatın. Bilgisayarınızı tekrar yeniden başlattıktan sonra ses sorununuz çözülecektir.

Yöntem 3: Sistemi Güncelleyin

Yukarıda bahsedilen yöntemlerin her ikisini de denediyseniz ancak hala HDMI ses gelmiyor ise herhangi bir sonuç alamadıysanız, şimdi anlatacağımız üçüncü yöntemle ses sorununuzu çözebileceğimizi umuyoruz. Öncelikle Denetim Masasını açalım. Burada Donanım ve Ses seçeneğini seçin ve Ses sekmesine tıklayın. Hoparlöre sağ tıklayın ve Özellikler ‘e gidin. Yukarıdaki seçeneklerden Ses Efekti sekmesine tıklayın.

Burada ayarı Windows Varsayılanı olarak değiştirelim. Sorunuz bu sefer kesin olarak çözülecektir, bu 3 yöntemi denediyseniz ancak yine de sonuç alamadıysanız, muhtemelen bir donanım sorunu vardır. Bu durumda bilgisayarınızı servise göstermeniz faydalı olabilir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Telefon Ekranı Bilgisayara Nasıl Yansıtılır? adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.