Kapat
Reklam Alanı
EBA AÇILMAMA SORUNU VE ÇÖZÜM
Genel 1.984 0

EBA CANLI DERS AÇILMAMA SORUNU VE SDK İNİT FAİLED-14 HATASI ÇÖZÜMÜ

EBA Canlı Ders özelliği başladığından beri öğretmenler ve öğrenciler derslerine EBA üzerinden devam edebiliyorlar. Bu canlı derslere bağlanırken en fazla karşılaşılan sorunlardan birisi “Sdk init Failed-14” hatası. Bu konunun çözümünü bu makalede anlatacağım.

EBA Canlı Ders Bilgisayarımda Neden Açılmıyor ?

Çoğu kullanıcının temel sorunu işletim sisteminden kaynaklanıyor. Windows 7 işletim sisteminde EBA uygulamasının açılmadığını gözlemledik ve işletim sistemini Windows 10 yaptığımız zaman sorunun çözüldüğünü gördük. Eğer siz de Windows 7 işletim sistemi kullanıp EBA’yı kullanamıyorsanız Windows 10 yüklediğinizde ve EBA’yı tekrar kurduğunuzda sorunun çözüldüğünü derse katılabildiğinizi göreceksiniz.

EBA Yükledim Fakat ”Sdk İnit Failed-14” Hatasıyla Karşılaştım. Ne Yapmalıyım ?

Bu sorunun cevabı ikiye ayrılıyor ;

Sorun 1: EBA Canlı Derse bağlanırken üst üste Derse Katıl’a tıklayıp EBA Canlı Ders uygulamasının birkaç defa açılması.

Sorun 2: EBA Canlı Ders Uygulamasını bilgisayarınıza kurarken bilgisayarınızda çalışır vaziyette Anti-Virüs programı olması. Bazı anti-virüs programları kurulumda EBA Canlı Ders programı dosyalarının eksik yüklenmesine sebep oluyor. .dll ile başlayan hataların alınma sebeplerinden birisi de bu.

ÇÖZÜMLER

Çözüm 1: Öncelikle Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonu ile görev yöneticisi açınız. Daha sonra aktif olan EBA canlı ders uygulamasını görevi sonlandır diyip sonlandırınız. Tekrardan EBA Canlı Ders uygulamasına giriş yapmayı deneyiniz. Sorun çözülmez ise bilgisayarı yeniden başlatıp EBA’ya giriş yaptığınızda sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Çözüm 2: Birinci çözüm işe yaramamışsa ve hala aynı hatayı almaya devam ediyorsanız kurulum aşamasında sorun yaşamışsınız demektir. Bunun çözümü için öncelikle denetim masasından programlar bölümünde kurulu olan EBA Canlı Ders uygulamasını kaldırınız. Daha sonra C:Program Files (X86) veya C:Program Files klasörü içinde yer alan EBA Canlı Ders klasörünü siliniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra Anti-Virüs programınızın korumasını devre dışı bırakın. Varsa yine bilgisayarınızda güvenlik duvarı onu da devre dışı bırakın. Bu işlemleri yaptıktan sonra EBA Canlı Ders uygulamasını EBA’dan Uygulama İndir butonunu kullanarak indirip yeniden kurun. (Varsa daha önce indirdiğiniz dosyadan da kurabilirsiniz.) Bu işlemi yapıp canlı derse bağlanmaya çalıştığınızda artık “Sdk init Failed-14” hatası almayacaksınız.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.