Kapat
Reklam Alanı
Genel 287 0

Madalyonun İçi – 2022- PDF OKU, ÜCRETSİZ OKU, ONLİNE OKU

Bir Psikiyatrın Not Defterinden :

Yıllardır “panik atak” yaşayan bir işadamı..

Kendini peygamber ilan eden bir doktor…

Çok temiz olmak uğruna evlerini “çöp apartman” haline getiren üç kız kardeş…

Kendini bildiği günden beri, babası başta olmak üzere, çevresindeki bütün erkeklerden dayak yiyen genç bir kadın…

Radyo ve televizyonlardaki bütün şarkıların kendisi için çalındığını zanneden genç bir devlet memuresi…

Dünyaya kız olarak gelen ancak kendini erkek hisseden bir transseksüel…

Doktorunu intihar etmekle tehdit eden bir öğrenci…

Ölümcül bir hastalığa yakalanmış genç bir bankacı…

Bu kitapta, Türkiye’ de değişik nedenlerle psikiyatra başvuran her kesimden insanımızın hikayelerini bulacak, başta aşk ve ölüm olmak üzere “insanlık halleri” ile karşılaşacaksınız.

Madalyonun İçi Özeti

İnsanlar size içini açacak, en gizli sırlarını sizinle paylaşacak. Ve bütün bu sorunlar, hastalar ve hastalıklar karşısında Türkiye şartlarında bir ruh doktorunun duyguları, düşünceleri, yapabildikleri ve yapamadıklarını göreceksiniz.

Bu kitabın bir yerlerinde mutlaka kendinizi bulacak, kendinizle yüzleşeceksiniz. Okudukça, yaşamın, sağlığın, sevginin ve huzurun değerini daha iyi anlayacak; her damlası ayrı bir duygunun rengini taşıyan bir çağlayanın altından geçecek ve tertemiz olacaksınız.

Yapayalnız ve iyi olmak insana uymuyor ..

– Ölünce nereye gideceğiz acaba ??
– Geldiğimiz yere ..
– Geldiğimiz yere mi ??Biz nereden geldik ki ??
– Otuz dört yıl önce neredeydiniz ?
– Otuz dört yıl önce ben yoktum ki !!

– İyi ya ,,bir süre var olup sonra tekrar yok olacağız ..Hepimiz ölümden sonra nereye gideceğimizi merak ediyoruz ,,ama daha önce neredeydik ,,neydik ,,bunu merak eden yok ..Doğmadan önceki halimize geri döneceğiz ..Orada ne üzüntü ,ne sıkıntı ,,ne korku var ..Doğmadan önceki halinizden korkuyor musunuz ?? Neden korkacakmışım ,,o zaman ben yoktum ..

– Güzel ,,demek ki sonrasından da korkmamız için bir sebep yok ,,çünkü yine aynı yere gideceğiz ..
Tanrı’dan da babamdan korktuğum gibi korkardım ..Beni cezalandırmasından değil ,,beni sevmemesinden ,,bana güvenmemesinden korkardım ..Ama beni sürekli gözetleyen ,,elinde kağıt kalem benim her yaptığımı kaydeden O Tanrı içimi ürpertirdi ..Bir de ölünce sorulacak hesaplar ..Ya cezalar ..Cehennemde cayır cayır yanmalar ..Uykularım kaçardı bazen ..

Gülseren Budayıcıoğlu

14-15 yaşlarıma geldiğimde kafamdaki bu sorular iyice artmaya başladı ..Müslümanlık ne demekti ??Ölüm nasıl bir şeydi ??Kimler cehennemde yanacaktı ??Bunlar sadece Müslümanların mı başına gelecekti ??Ya inanmayanlar ??Onlara ne olacaktı ??Onların tanrısı olmadığına göre cezaları da olmayacak mıydı ??
“Tanrı bizi denemeye gönderdi dünyaya” diyordu babaannem ..Neyi deniyordu bu Tanrı ..Bizi yaratan ,,her yaptığımızı ,,her düşündüğümüzü gören ve bilen koskoca Tanrı ,,bizi denemeden anlayamıyor muydu nasıl olduğumuzu ..Hem her şeyi bilip hem niye sınava sokuyordu ..Sonra da kendi yarattığını beğenmeyip neden cezalandırıyordu ?

– Anladım ..Hoşgörülü değilim ..Her şey tam olsun ,,eksiksiz olsun derken galiba bazen ipin ucunu kaçırıyorum ..
– Böyle olunca da önce sizin huzurunuz bozuluyor ..Hayatta huzur çok önemli bir şeydir ..Ruhsal hastalıklar çoğu zaman huzursuzlukla başlar ..Birlikte yaşadığınız insanlar mutlu ve huzurlu olmalı ki siz de böyle olabilesiniz ..

Kendi gözünden düşmekten korkuyorsun sen ..Kendi öfkenden korkuyorsun ..Kendine güvenini iyice kaybetmekten korkuyorsun ..Ama ben ne zaman hastalarıma ,,”Belki de ömür boyu tedaviye devam etmeniz gerekebilir” desem ,,hemen buna itiraz ediyorlar ..”Hep ilaçla mı yaşayacağız” diyorlar ..İnsanlar ruhsal hastalıkları biraz hafife alıyorlar galiba ..

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.