Kapat
Reklam Alanı
Uzay Bilimi 356 0

Uzay ile İlgili Doğru Tanınan Yanlışlar

En parlak yıldız Kutup yıldızıdır.

YANLIŞ! Dünya’dan görebildiğimiz en parlak yıldız Sirius’tur. Büyük Köpek Takımyıldızı’nda bulunur. Bizim ülkemizde genellikle kış aylarında kolaylıkla görülür. Kutup Yıldızı ise bugünkü şehir şartlarında zar zor görülebilen bir yıldızdır köy veya ormanlık yerde görme ihtimaliniz yüksektir. Uzay çok büyüktür, nereye bakacağınızı bilmeniz gerekir ve baktığınız yere dikkat etmelisiniz. Bunlara dikkat etseniz bile büyük olasılıkla göremeyebilirsiniz.

Kutup Yıldızı hareket etmez.

YANLIŞ! her yıldız gibi o da uzay içinde hareket eder. Fakat bizim bunu görmemiz çok zor fark edebilmek için binlerce sene gerekir.

Takımyıldızı’ndaki yıldızlar bağlantılıdır.

YANLIŞ! Takımyıldızı’ndaki yıldızların birbirleri ile bağlantıları yoktur. Uzay’daki konumları her zaman birbirlerinden çok farklıdır. Sadece dünyadan bakıldığında bağlantılı görünürler. Hem de yıldızların küçük hareketlerinden dolayı, binlerce sene sonra şuan gördüğümüz takımyıldızları ayrılıp tanınmaz duruma gelecek, bambaşka bir gökyüzü görüntüsü oluşacaktır.

Gezegenleri gözle göremeyiz.

YANLIŞ! Venüs, Merkür, Jüpiter, Mars ve Satürn teleskop kullanmadan görülebilir.

Uzay koca bir boşluktur.

YANLIŞ! Herkes uzayın sonsuz bir boşluk olmadığını biliyor zaten, yıldızlararası boşluk gerçek boşluk değil, çoğunlukla düşük yoğunluktaki hidrojren gazı içerir. Bir vakum ortamını düşünürsek ve bu ortam içindeki bütün atomları çıkarmanın yolunu bulabilsek, geriye kalan şey boşluk olmayabilir. Kuantum fizikçileri hala bu konuda çalışmalar sürüdürmekte.

Sadece Satürn de halkalar vardır.

YANLIŞ! Satürn’deki kadar büyük ve göz alıcı olmasa da Jüpiter, Uranüs ve Neptün’ün de halkalarının olduğu kabul edilir.

Diğer yazılarımız için UZAY BİLİMİ kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.