Kapat
Reklam Alanı
Uzay Bilimi 748 0

Kızıl Gezegen Mars Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güneşe olan yakınlığıyla dördüncü sırada yer alan mars, Güneş Sisteminde bulunan ikinci en küçük gezegendir. Marsın görünümü yüzeyinde yaygın olan demir oksitten dolayı kızıla yakındır bu sebeple marsa kızıl gezegen de denilebilmektedir. Mars gezegeni ince bir atmosfere sahiptir. Bu gezegenin Ay’da olan meteor kraterlerini ve Dünyada olan volkan, vadi, kutup bölgesi gibi benzerliklerini içermesiyle yerbenzeri gezegeni adını almıştır. Ayrıca Dünya ile olan bu benzerliklerinin yanında dönme periyodu ve mevsim dönemleri de iki gezegen arasında benzerlik göstermektedir.

Mars Hakkında

Kızıl Gezegen mars eski adıyla Merih olarak bilinir. Mars isminin, Yunan mitolojisinde Ares olarak bilinen Eski Roma’da ki savaş tanrısı Mars’tan geldiği düşünülmektedir. 1877 yılında Asap Hall adında Amerikalı astronom tarafından keşfedilmiş iki uydusu vardır. Bu uydular küçük ve düzensiz şekilde gezegende bulunmaktadır isimleri ise Phobos ve Deimos’tur. Güneş sistemindeki en yüksek dağ olan Olimpos Dağı Mars’ta bulunmaktadır. Mars çok soğuk bir gezegen olmakta ve tahmini ısısının -80 Fahrenhayt olduğu düşünülmektedir. Gezegende içeriği demir olan yoğun kızıl tozun varlığı esen rüzgarlarla toz fırtınaları oluşturmaktadır öyle ki bu fırtına gezenin tümünü kaplayabilecek kapasitededir. Güneş sisteminde en hızlı esen rüzgarların kızıl gezene ait olduğu bilinmektedir.

Marsta Su Var Mı?

Kızıl gezegen mars bilim insanları tarafından uzun yıllardır araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda bilim insanları buz yüzeyinin altında sudan oluşan büyük bir gölün olduğunu bildirmiştir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Kara Delik Nedir? Adlı konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.