Kapat
Reklam Alanı
Uzay Bilimi 612 0

TÜRKSAT 5A SPACEX TARAFINDAN FIRLATILACAK

Herkese merhabalar, bugün Türksat 5A uydusundan bahsedeceğim. Biliyorsunuz ki 4 yıl önce Kasım ayında Elon Musk Türkiye’ye ziyaret etmişti.

Bu gizli ziyaretin sebebi Türksat uydularının spacex’in fırlatılması için anlaşma sağlamaktı.

Türksat 5A Uydusu Ne Zaman Fırlatılacak?

Türksat 5A uydusu 29 Ekim 2020’de fırlatılması planlanmıştı, ancak pandemi sebebiyle sürekli ertelenmişti. Yeni tarih belirleyen Spacex kalkışın Türkiye saatiyle 8 Aralık 04:26’da planladığını açıkladı.

Türksat 5A Nedir?

Türksat 5A haberleşme ve iletişim uydusur. Türksat 5A %20 yerli üretim olup kalan kısımları yapıp geliştirmesi için Airbus’la işbirliği için anlaşmıştır,ayrıca Türksat 5A Türkiye’nin geliştirdiği ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı haberleşme ve iletişim uydusudur. Türksat 5A yaklaşık 15 yıl görevde kaldıktan sonra ömrünü tamamlayacaktır. Şuanda geliştirilen diğer uydular olan Türksat 5B, Türksat 6B’nin de bu yıl içinde Spacex tarafından yörüngeye gönderilmesi planlanıyor.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.