Kapat
Reklam Alanı
Uzay Bilimi 474 0

Gökada Nedir? Gökada Çeşitleri Nelerdir?

Galaksi olarak da adlandırılan gökada, birbirleriyle kütle çekim kuvveti ile bağlı bulunan plazmadan, yıldızlar arası gazdan ve tozdan meydana gelen ve bunların yanı sıra tam olarak tanımlanamamış karanlık maddelerden oluşan sistemdir. İçerisinde bulunan milyonlarca yıldız, yıldız kümeleri, gaz bulutlarından meydana gelmiş olan gökada, uzay adaları olarak da bilinmektedir. Galaksinin yörüngesinde dönme hareketi yapan gökada, içerisinde galaksi, yıldız sistemleri, yıldız kümeleri, gaz bulutları ve bulutsu olarak adlandırılan nebulaları bulundurabilmektedir. Günümüzde gökadaların karmaşık yapılarına yönelik olarak çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Gökadaların pek çoğu kütle çekimi kuvveti sayesinde birbirlerine bağlı kümeler-topluluklar oluşturmaktadır.

Gökada Türleri Nelerdir?

Kendi içerisinde 4 farklı türü bulunan gökadaların her biri kendine has özellikler göstermektedir. Ekliptik gökadalar, sarmal gökadalar, şekilsiz gökadalar ve cüce gökadalar olarak sınıflandırılan gökadalar arasında cüce gökadalar diğer gökada türlerine göre daha sonra keşfedilmiştir. Gökada sınıflandırılması Hubble düzeni olarak adlandırılan bir düzene göre yapılmaktadır.

Eliptik Gökadalar: Elips biçiminde olan eliptik gökadalar, daire biçiminde ya da oval bir biçimde olabilmektedir. Bu tür gökadaların yıldızlararası maddesi azdır ve daha küçük boyutludur.

Sarmal Gökadalar: Evren içerisinde yer alan gökadaların pek çoğu sarmal gökadadır. Yüksek çevresel hızda hareket etmektedir. Genellikle S harfi ile kodlanmaktadır.

Şekilsiz Gökadalar: S0 olarak kodlanan şekilsiz gökadalar, çeşitli biçimlerde bulunmaktadır.

Cüce Gökadalar: Gökadaların büyük çoğunlukları cüce gökadalardır. İçerisinde az sayıda yıldız bulunması sebebi ile cüce olarak adlandırılmaktadır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Ay’da Deprem Olabilir Mi? adlı yazımız da ilginizi çekebilir!

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.