Kapat
Reklam Alanı
Uzay Bilimi 482 0

Ay’da Deprem Olabilir Mi?

Araştırmacılar, Apollo’nun sensörlerine göre Mars’taki sarsıntılarla, Ay’ın yüzeyinde görünen sarsıntıların benzerlik gösterdiğine ilgi çekiyor. 1969-1977 seneleri arasında Ay’a yolculuk yapan astronotlar, Dünya’nın uydusuna beş adet sismometre (deprem ölçme cihazı) yerleştirmişti. Bu cihazlar, çok sayıda sarsıntıyı bildirmişti. InSight’ın sismometresi, hem düşük hem de yüksek frekansları ölçen sensörleri içeren bir aygıttır. SEIS isimli sismometre 20 aralık’ta, uzay aracının kolu yardımıyla Mars’ın yüzeyine indirilmişti. Sistemin iki sensöründe 6 Nisan’daki sismik hareketler görüldü. Fakat sarsıntının kaynağı ve uzay aracına mesafesi belirlenemedi.

Araştırmaların İngiltere ayağının sorumlusu Prof. Tom Pike, “Deprem bir ya da iki büyüklüğünde. Uzaklığı da 100 km seviyesinde olabilir. Kesin bilgiler yok ama bu tür bulunduğunu ön görü ediyoruz” dedi. Dünya’da ortaya gelen bir ya da iki büyüklüğündeki minik sarsıntıları çok az bireyin hissedebileceği belirtiliyor. Bilim insanları şuanda düşük frekanslı sensörün 14 Mart, 10 ve 11 Nisan’da kaydettiği üç başka sinyali incelemekte. Fakat bu sarsıntıların 6 Nisan’da ortaya gelenden daha düşük çaplı görüldüğü belirtiliyor. Bu nedenle, InSight projesinde görevli uzmanlar, gerçek bir sismik hareket olup olmadığından emin değiller.

Uzmanlar, projenin aşağı yukarı iki senede tamamlanacağına ilgi çekerek bu vakit içersinde Mars’ta daha kuvvetli sinyaller kaydetme ihtimallerinin olabildiğini söylüyor. Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars’a gönderdiği sismik araştırma aracı InSight’tan elde edilen bilgiler ile Mars’ta 3 ve 4 büyüklüğünde depremlerin görüldüğünü de kanıtlamış durumda.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.