Kapat
Reklam Alanı
Sosyal Medya 476 1

Signal Programı Nedir? Signal ile WhatsApp Arasındaki Farklar Nelerdir?

Güvenli mesajlaşmaya ehemmiyet veren program olarak tanınan Signal programını mercek altına aldık. Signal mesajlaşmaya yarayan, çevremizle etkileşim kurmak amacıyla kaliteli özellikler sunuyor.

Signal programının özellikleri neler?

Bu programın en mühim özelliklerinden biri de, grup sohbeti özelliğini bizlere sunmasıdır. Open Whisper Systems doğrultusunda tasarlanan Signal programı, güvenlik ve gizliliğe verilen ehemmiyet ve önlemlerle dikkatleri çekiyor. Uygulama bize kaliteli bir özellik de sunuyor “kaybolan mesaj” fonksiyonu. Bu özellik yardımıyla sohbet ortamında gönderilen görseller ve yazılar, 5 saniyeden 1 haftaya kadar olan, dilediğimiz zaman diliminde ortadan kalkıyor. Böylece sohbetlerimiz Signal programı doğrultusunda otomatik olarak silinerek telefonda fazla yer kaplanmasını engelliyor.

Signal ve Whatsapp arasındaki farklar neler?

Signal’de bütün aramalarınız, dosya paylaşımlarınız, özetle program içerisinde gerçeklesen her şey üst seviye şekilde şifreleniyor. Eğer telefonunuz biri tarafından alınmadıysa, hiç kimse konuşmalarınızı göremez. Ses aramalarında ağır şifrelemeden dolayı aramalar bir kaç saniyeliğine geç başlasa da ses niteliği çok yüksek ve kaliteli olmaktadır. WhatsApp’taki gibi kesilmeler yaşanmamaktadır. WhatsApp şahıs listelerinizi şifrelemiyor, bu yüzden hangi tarihte, saatte ve kimlerle görüştüğünüzün kayıtları, WhatsApp sunucularına kaydediliyor. Signal’de ise her konuşma, medya ve sesler şifreleniyor. WhatsApp’ta mesajlarınız telefonunuzda durduğu süre zarfında şifreli korunuyor fakat her bireyin mecburi olarak bütün konuşma geçmişinin yedeğini (back-up) alıyorlar. Signal’de telefonunuzun yedeğini bile alsanız, hiç bir şekilde konuşmalarınızın verileri depolanmıyor ve gizli tutuluyor.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

“Signal Programı Nedir? Signal ile WhatsApp Arasındaki Farklar Nelerdir?” üzerine 1 yorum

  1. Aslıcannn dedi ki:

    Son derece güzel içerikli bir blog. Daha fazla içerik girilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.