Kapat
Reklam Alanı
Genel 395 0

Telif Hakkı Nedir? Telif Hakkı Yasası Nedir?

İnternet üzerinde telif hakkı konusu ile ilgili birçok yazı bulunmaktadır. Fakat tam anlamı ile birçok kişi telif hakkının ne anlama geldiğini ve nasıl olduğunu bilmemektedir. Telif hakkı, bir kişinin emekleri sonucu ortaya çıkan ürünün ta kendisidir. Bu ürünü ortaya emekleri sonucunda çıkaran kişi, o ürünün hak sahibidir. Bu ürünün başka bir yerde başka bir şekilde kullanılması, emeği veren kişinin yasal olarak hak aramasına imkan sağlar. Bundan dolayı aslında internet üzerinde bile bir kişinin emekleri sonucu ortaya çıkardığı iş ve bu işin emekçinin haberi olmadan kullanılması suç teşkil eder. Emekçinin yasal yollara başvurması için emeğini belli bir kurum ile tescil etmesi gerekmez.

Telif Hakkı Yasası

Ülkemizde emekçinin değerlerini her şekilde korumak adına böyle bir yasa bulunmaktadır. Emek veren kişinin yaptığı işin orijinalliğini korumak taklitlerinin oluşmamasını engellemek, yeni fikirlerin açığa çıkmasına yardımcı olacağından aslında bu yasa oldukça mantıklıdır.Böylelikle fikirlerin çalınması belli fikirlerin sürekli olarak taklitlerinin oluşmasının önüne geçilmektedir. Ülkemizde telif hakkı yasasına göz atmak için 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu inceleyebilirsiniz. Bu kanunu özetleyecek olursak; Ortaya çıkan ürün ya da iş, fikir sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz, ya da paylaşılamaz sonucu çıkmaktadır. Aksi taktirde suç teşkil edeceğine de değinilmektedir. Böyle bir yasa var olduğundan dolayı, telif hakkına sahip olmak için bir yere başvurmak gerekmemektedir. Diğer konularımızı incelemek için buraya tıklayınız.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.