Kapat
Reklam Alanı
Donanım 569 0

Bilgisayar BIOS Ayarları Neden Sıfırlanır? Çözümü

Bilgisayar kullanıcılarının en sık karşılaştığı anakart sorunlarının başında kapatılıp açıldıktan sonra unutulan BIOS ayarları gelmektedir. Bu sorunla karşılaşıyorsanız muhtemelen anakart üzerindeki pil zayıflamıştır. Bundan dolayı pili değiştirmeniz gerekir. Genellikle 2032 kodlu bios pili olmaktadır. Bu işlemi yaptırmanıza rağmen sorun devam ediyorsa pil yuvasıyla ana kartın bağlantısını gerçekleştiren noktalarda temassızlık sorunu da olabilir. Buraları gözden geçirin, gerek görülürse lehimleri kontrol etmenizde fayda vardır. Hala net bir çözüm olmadıysa bu şekilde kullanmaya devam edin veya ana kartı değiştirmeniz gerekebilir.

BIOS Ayarları

Yaklaşık 2 ya da 3 yıl gibi bir vakitte BIOS pili bitmektedir. Bu sorun birçok anakartta görülmektedir. Ancak sadece bundan kaynaklı da olmayabilir. Örneğin; BIOS yazılımındaki bir hatadan kaynaklı sorunlarda görülebilir. BIOS sorunları internetten çekilecek bir uygulama ile tekrardan yazılma vasıtasıyla problem çözmektedir. Bunların haricinde com1 veya com2 portuna takılı olan aygıtlarda çalışma sorunu olabilir. Montajını yeni yaptırdığınızdan eminseniz ve AT anakart tüketimi yapıyorsanız kabloların anakart üzerine doğru bir şekilde monte edildiğinden ve doğru port kabloları kullandığınızdan emin olmalısınız. Bazı port kabloları ana kartlara bağlı olarak farklı olabilmektedir. BIOS üzerinden bu portların disabled edilmediğini kontrol/denetim yapmanızda fayda vardır. Eğer ihtiyaç duyarsanız default bios ayarları yeniden yükleyin. Loop back aygıtı ve test uygulaması varsa bu portların da dayanırlığını kontrol edin arıza durumu tespit etmeniz halinde anakartı hemen değiştirin.

BIOS Sorunlarına Karşı Çözümler

BIOS sorunları arasında sıkça karşılaşılan bir başka durumda açılışta işlemci sürati olması gereken şekilde ya da değerde olmamasıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için montaj esnasında yapılan işlemci saat süratini belirleyen jumperler kontrol edilmelidir. Eğer hatalı takılmışsa hızı etkiler. Ana kart kitapçığına bakarak kolay bir şekilde bu jumperleri düzeltebilirsiniz. Ancak yeni tip bir ana kart kullanıyorsanız bu saat sürati BIOS larda varsayılan olarak kendileri ayarlanmaktadır. Doğrusal sayısal veriler kullanarak BIOS kurulum hızını ayarlayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok BIOS sorununa kısaca çözüm bulabilirsiniz. İlgili diğer yazılar için takipte kalmanızda fayda vardır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Telefonumun Şarjı Çok Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım? adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.