Kapat
Reklam Alanı
Uzay Bilimi 554 1

Astronomi Hangi Temel Bilimlerin Gelişmesinde Rol Oynamıştır?

 Tarihinde en çok merak konusu olan konulardan bir tanesi astronomidir. Gemiciler yolunu uzaya bırakarak tarım ve ticaretle uğraşmıştır. Şüphesiz ki bütün dinler bilim dallarında en çok bilinmezi barındırmaktadır.

 Ancak bunlardan bazıları olan astronomi matematik ile yakından ilgilidir. Hesapları olan ve teorileriyle fizik ile temellerini atmış olan astronomi kimya ve biyolojide uzayın ham madde arayışını yapmak için en önemli envanterdir. Uzayda araştırma yapan astronotlar ileri düzeyde kimya bilgisine sahiptirler.

 Mesela daha hafifi ve dayanıklı uzay kıyafetleri ile yeni bileşenler kullanılması için yeni bilgilere ihtiyaç vardır.

 Gelişen Bilimin Astronomiye Etkisi

 Teknoloji günlük hayatta önemli bir yere sahip olmuş olup kolaylaştırdığı gibi çok kısa zamanda çağ atlamış, matematik ve fiziğin yarattığı harika ürünlerle koca bir evreni görme şansı bulmuştur insanlar. Bilgisayarlar ile gezegenleri görme şansı bulan insanlar hangi gezegenin sıcak olduğunu görebiliyorlar. İleri düzey teleskoplar ile bu kadar gelişmiş bilgisayarlarla büyüklük ve konum izlenebiliyor.

 Gezegenlerde Yaşam Var mı?

 Yeni uzay teleskopları ile yapılan araştırmalarda önümüzdeki on yıl içerisinde K2-18b atmosferinde canlı organizmalar tarafından üreyen sular bulunmuştur. Detayları Nature astronomi de verilmiştir. İlk kez havanın sıcak olması ile yaşam devam etmektedir.

 Yaşanabilir bölgenin anlamı bir yıldızın çevresindeki gezegende su olmasıdır. K2-18b dünyadan yaklaşık olarak 11 milyar 46 milyon 73 bin 600 metre uzaklıktadır. Bu ölçümle mesafe neredeyse imkansız kılınmaktadır.

 Şimdi tek yol ise bu teleskopların beklenmesidir. UCL’den doktor ingo waldman yeni nesil teleskopların gezegenlerde yaşam olup olmadığını merak etmiştir. 2016-2017 yıllarında bu gezegenlere hubble uzay istasyonunda bakılmıştır.

 Sadece K2-18 içerisinde kimyasallara rastlanmıştır. Verilerle bilgisayar modellemesi yapıldığında gezegende %50 miktarında su olduğu tespit edilmiştir. Gezegen dünyanın iki katından biraz daha büyüktür.

 K2-18 Gezegeninde Su Var mı?

 Ancak hangi gazların K2-18 gezegeninde olduğu meçhul. Web uzay istasyonu ajansı detaylı arama yapmıştır. Bu güne kadar insanlık için köklü bir değişim olmuştur.

 Bu güne kadar su bulunmuş başka gezegenlerde vardır. Ancak o kadar büyüklerdi ki detaylı arama yapacaklardı.

 Bu bilimde gazların gezegenlere yaşam verdiği kanıtlanmıştır. Ancak bunların farklı gezegenlerde olduğu bilinmektedir. Su bir gezegende bulunsa bile kanıt doğrulanması için çok dikkatli olunması gerekir.

 Bu yüzden galakside sadece bir kaç gezegenin değil birçok gezegenin yaşam olunabilir olması ve bunun görünür olması gereklidir.

 Tüm insanlıkta köklü bir değişiklik olduktan sonra et’lerin telefon etmesi tabii ki de imkansızdır. Doktor Beth Biller uzaydaki gezegende su kanıtlarına ulaşılabileceğini söylemiştir.

 Nasa’nın bu güne kadar araştırması Avrupa konseyinin birleşik krallık hizmetleri konseyinde finanse edilmektedir.

 Araştırma ekibinin üyelerinden bazıları bu durumun çok heyecan verici olduğunu açıklamıştır.

 Dünya Tek Bir Tane mi?

 1 milyar yıldız toplamında sadece tek bir galaksinin olduğu kanıtlanmıştır.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

“Astronomi Hangi Temel Bilimlerin Gelişmesinde Rol Oynamıştır?” üzerine 1 yorum

  1. Fatma Erik dedi ki:

    Proje ödevim için kullandımmm çok teşekkürlerrr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.