Kapat
Reklam Alanı
Teknoloji 314 0

NFC TEKNOLOJİSİ NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

NFC teknolojisi, birbirine yakın ortamdaki elektronik aletlerin kablo olmadan iletişime geçmesini  sağlayan bir çeşit  sistemdir. Son zamanlarda üretilen telefonların hemen hemen hepsinde  bulunan NFC teknolojisi, temas olmadan ödeme işlemlerinde ve aygıtlar  arasında gerçekleştirilecek veri aktarmalarında kullanılmaktadır.

NFC Nedir?

NFC teknolojisi nedir sorusuna cevap vermeden önce bu yeni özelliğin adına yakından incelemek gerekir.  NFC anlamı, ise “Yakın Mesafe İletişimi” sözcüğünün  kısaltmasından meydana gelir ve manasından da anlayacağınız üzere birbirine yakın olan teknolojik aygıtların iletişime geçeceği kablo yardımı olmadan iletişimlerini tanımlar.

Aslında NFC,  eski nesil telefonlarda da vardı. 2002 senesinde  Sony ve Philips tarafından üretilen  NFC, yakın zamanlarda Apple tarafından gündeme gelmiş bir özelliktir. NFC iPhone telefonlarda yer almaya başladığı için son zamanın  en önemli yakın mesafe iletişim metotları  arasında kabul edilmektedir. Diğer  telefon markalarında da bulunan NFC Samsung imzalı yeni akıllı telefonlarında da  bulunur.

NFC özellikli  telefonlar, birbirleriyle herhangi bir aşama  gerektirmeksizin iletişime geçebilirler. Akıllı  telefonlarının batarya ömrüne de zararı olmayan teknoloji, sadece bir, iki saniye içinde iletişim  kurabilmesi sayesinde işlemlerinizi pratik hale getirmiş olacaksınız . Düşük boyutlu dosya aktarmaları için son derece uygun olan NFC, hem iletişim  süresini kısa tutarak hem de aktarımı hızlıca gerçekleştirerek size zaman kazandırır.

NFC Nasıl Çalışıyor?

Özelliğin işlem görebilmesi  için NFC teknolojisi iki aygıtta da bulunması gerekir. Özellik, teknoloji üreticileri tarafından tasarım aşamasına eklenir ve bu nedenle de sadece belirli telefon markalarında yer alır. NFC, telefonlara sonradan eklenebilen bir özellik olmaması nedeniyle NFC indir gibi işlemlerle olmaz. Cihazınızda uygulama özelliği bulunuyorsa cihazınızın menü kısmından açabilirsiniz.

NFC özelliğinde ki  en mühim konu, cihaz donanımının yeterli olmasıdır. NFC desteği, telefon haricindeki teknoloji ürünlerde de işlev görmektedir. NFC destekli telefonlar, özelliği çalıştırmanızla  birlikte iletişime hazır hâle gelmiş olur. Özellik üzerinden işlem yapabileceğiniz en hususi alan ise temassız ödeme yöntemidir. NFC aracılığıyla temassız ödeme oluşturmak için banka hesabınızı cihazınız tanımlamanız gerekir.

Bu yararlı teknolojinin temel işlevi, akıllı telefonunuzu birden fazla bilgisayara tanıtmaktır. Bu nedenle özellik aracılığıyla aktarılan  veriler, çoğunlukla  kimlik ve banka bilgileridir. Akıllı telefonunuza kayıtlı olan banka bilgileri, bu özellikle temassız işlem sırasında ödeme oluşturacağınız kurumun aygıtına iletilir. Bu amaçla  herhangi bir şifre veya  doğrulama seçeneği olmaksızın ödeme işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

NFC Türkiye’de Var mı?

Özellik, Türkiye’de henüz çok genel bir ödeme seçeneği değildir. Türkiye’deki temassız ödeme olduğunda çoğunlukla QR kod veya  kredi kartı hesabındaki manyetik bölme tercih edilmektedir. Teknoloji meraklıları ve akıllı telefonuyla temassız ödeme onayı veren yeni nesil işletmeler ise NFC kullanımı desteğine sahiptir.

NFC, ödeme işlemi dışındaki veri aktarmalarında da  faaliyet görmektedir. Bu avantajdan faydalanabilmek için özelliğe  sahip bir akıllı  telefonunuzun olması ve NFC telefon ayarlarınızın doğru biçimde uygulanması yeterlidir. Özellik nasıl kullanılır sorusuna cevap verirken değinilmeden geçmememiz  gereken bir diğer konu ise SIM karttır. Bu özellikten faydalanabilmeni için SIM kartınızın özelliği NFC’ i desteklemesi gerekir.

NFC Hangi İşlemlerde Kullanılabilir?

NFC, temassız ödeme haricinde birçok  işlemde de kullanılabilir. Bu özellik sayesinde akıllı  telefonunuzla başka  akıllı cep  telefonlarına ve dijital aygıtlar  veri transferi ve birçok önemli işlemi sadece birkaç saniye içerisinde işlem yaparak zaman  kazanabilirsiniz. Peki temassız ödeme işlemleri haricinde özellik ne işe yarar?

NFC kullanarak akıllı telefonunuzdaki resim veya dosyaları iletişim kurduğunuz diğer akıllı cep telefonlarına veya  akıllı aygıtlara iletebilir; aynı zamanda diğer aygıtlardaki dosyaları aynı özelliği kullanarak saniyeler içinde telefonunuza transfer etmiş olursunuz.

Özelliğin bağlantısını kullanarak karşınızdaki insanın akıllı telefonunu kontrol edebilir, başka cep telefonundaki uygulamaları açabilir ve bu uygulamalardaki bilgileri kendi telefonunuza transfer edebilirsiniz. Böylelikle ihtiyacınız olan bir uygulamayı telefonunuza indirmeden ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Farklı uygulama indirms dosyalarını da bu özellik sayesinde bir akıllı telefonundan başka bir akıllı telefonuna veya  bir akıllı aygıttan diğerine transfer edebilir. Bu özellikle istediğiniz uygulamaya kısa zaman içerisinde ulaşabilirsiniz.

Bu teknoloji, dijital etiketleri komut vererek  de size büyük bir kolaylık sağlar. Ufak  birer çip olan dijital etiketleri cihazınıza okutarak etiketi taşıyan aygıttaki bilgiler arasından istediğiniz dosyayı akıllı telefonunuzun hafızasına transfer edebilirsiniz.

Başka bir cep telefonu kendi telefonunuza Google Play veya App Store üzerinden indirirken de bağlantı özelliğinden faydalanabilirsiniz. Uygulamayı gördüğünüz telefonla kablo olmadan bağlantı kurarak direkt uygulamanın mağazalardaki indirme linkine erişebilirsiniz.

NFC ve QR Kod Arasındaki Farklar Nelerdir?

NFC, ödeme işlemi olarak kullanılması nedeniyle çoğunlukla QR kod sistemiyle karıştırılır. Bu etkili özellik, bir bağlantı işlemi olması nedeniyle QR koddan son derece farklıdır ve iki özellik arasında son derece büyük farklar bulunmaktadır.

NFC, verileri bir mikroçip yardımıyla depo eder ve bu nedenle de dijital bir yapıya sahiptir. QR kod ise verileri bir resimde depo eder ve tek başına dijital bir kimlik taşıyamaz. QR kod, okutulan aygıtın dijital yapısı ile faaliyet görmektedir.

NFC etiketlerinin bilgi taşıyan mikroçipler olmaları nedeniyle üzerlerine çeşitli veriler bulunabilir ve tekrar kullanabilirsiniz. QR kod türleri ise belirli tasarımlardan oluşmaları nedeniyle tek bir kez yazılabilir ve üzerindeki bilgiler değiştirilemez.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Bilgisayar Donuyor sorununun cevabını derledik.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.