Kapat
Reklam Alanı
Haberler 35 0

Apple Gizlilik Kuralı Maliyeti Tahmini 9,85 Milyar Dolar

Financial Times gazetesinin bildirdiğine göre, Facebook, Twitter, YouTube ve Snapchat, Apple tarafından başlatıldı. Uygulamaların internetteki etkinliklerini izlemeden önce bir kullanıcının iznini istemesini gerektiren yeni bir gizlilik aracı nedeniyle 2021’in ilk yarısında tahmini 9,85 milyar dolar gelir kaybetti.

Reklam araştırma şirketi Lotame’den alınan verilere dayanan rapor vardı. Şirketlerin dönem boyunca ortalama yüzde 12’lik bir gelir kaybettiğini kaydetti.

Yine de bazı analistler bu tahminin yüksek olduğunu düşünüyor. Minneapolis’te bir risk sermayesi şirketi olan Loup Ventures’ın kurucu ortağı Gene Munster, “Bu çok fazla bir etki” dedi .

Bu, özellikle reklamcılar tarafından yapılan sürekli iyileştirmeler ışığında geçerlidir. TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Sonunda ölçüm araçları, IDFA ile veya IDFA olmadan reklam endüstrisi için gelişecek” dedi.

IDFA – Reklamverenler için Tanımlayıcı – Apple’ın mobil uygulama içi reklamcılık ve ölçümü kolaylaştırmak için kullanılan mobil kimliğidir. Yeni araçla, izinleri olmadan kullanıcıları izlemek için kullanılamaz.

New York’ta bir e-ticaret ve perakende analiz firması olan eMarketer Insider Intelligence’ın baş analisti Yoram Wurser şüpheliydi ancak kayıpların boyutunu tamamen göz ardı etmedi. TechNewsWorld’e “Dokuz milyar zirvede, ancak bu mümkün” dedi.

Lotame, bu hikaye için yorum isteğimize yanıt vermedi.

Müzakereler

Facebook’un en son kazanç çağrısı sırasında, Facebook’u işleten Meta Platforms’un baş işletme görevlisi Sheryl Sandberg, Apple’ın eylemlerinin sosyal ağ için bazı “ters rüzgarlar” yarattığını ve bazı tahminlere göre, hedeflenen reklamcılığın yüzde 98’ine bağlı olduğunu kabul etti.

“Karşı rüzgarların geldiği gerçeğine açıktık ve bunu 3. çeyrekte deneyimledik” dedi.

“En büyük etki, sektördeki diğerleri için de rüzgar yaratan, küçük işletmeler için büyük zorluklar yaratan ve Apple’ın kendi reklamcılık işine avantaj sağlayan Apple’ın iOS 14 değişikliklerinin etkisidir” dedi.

“Bu etkiyi ikinci çeyrekte görmeye başladık, ancak tüketici tarafında benimseme Haziran ayı sonlarında hızlandı, bu nedenle üçüncü çeyrekte kritik bir kitleye ulaştı” diye devam etti.

Sandberg, “Sonuç olarak iki zorlukla karşılaştık,” diye ekledi. “Birincisi, reklam hedeflememizin doğruluğunun düşmesi, bu da reklamverenlerimiz için sonuçları artırmanın maliyetini artırdı. Diğeri ise bu sonuçları ölçmek daha da zorlaştı.”

En son kazanç çağrısında Twitter, Uygulama İzleme Şeffaflığı aracının etkisini küçümsedi.

CFO Ned, “Twitter’ın Apple ‘ın gizlilikle ilgili iOS değişikliklerinin uzun vadeli etkisini değerlendirmesi için henüz çok erken, ancak üçüncü çeyrek gelir etkisi beklenenden düşüktü. 4. çeyrek rehberimize sürekli olarak mütevazı bir etki ekledik” dedi.

Hem ATT ile ilgili hem de ATT’den farklı olan gelir ürünü geliştirmemizin ürünlerimizin performansını iyileştirdiğini gördük. Bunun devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Hedefli Reklamlarla Yaşamak

New York’ta bir tüketici teknolojisi danışmanlık firması olan Reticle Research’ün baş analisti Ross Rubin, YouTube ve Facebook’un internetteki en yüksek hasılat yapan sitelerden ikisi olduğunu, çünkü büyük ölçüde kitleleri hakkında hedefleme verileri sunabildiklerini açıkladı.

TechNewsWorld’e “Bunun büyük bir kısmı, ziyaretçilerinin bu sitelerde değilken başka nereye gittiklerini bilmekten geliyor” dedi. “Dolayısıyla, Apple ‘ın tüketiciler için bu tür bir izlemeyi seçme gereksinimi, reklam verilerinin kesinliği konusundaki reklam sunumlarını azalttı.”

Küresel bir teknoloji istihbarat firması olan ABI Research’ün dijital güvenlik araştırma direktörü Michela Menting, hedefli reklamların, bu platformlarda toplanabilecek kullanıcı verilerinin zengin doğası ve miktarı nedeniyle özellikle akıllı telefonlarda kazançlı olduğunu belirtti .

TechNewsWorld’e verdiği demeçte “Akıllı telefonlar tüketiciler için dizüstü bilgisayarlardan veya PC’lerden çok daha yaygın olarak kullanılıyor ve aynı zamanda çok kişisel” dedi.

“Hedefli reklam pazarı, çok fazla sahne arkasında gerçekleşen ve tüketicilerden mümkün olduğunca gizlenen bir pazardır.” diye devam etti.

“Bu, hedeflenen reklam işinde çoğu paydaşın bunun kullanıcılar için büyük bir satış noktası olmadığının farkında olduğu gerçeği hakkında çok şey anlatıyor” dedi. Sosyal medya platformları, akıllı telefon OEM’leri, pazarlamacılar gibi bu değer zincirindeki kişilerin şeffaf eylemlerini engelleyen iş, muhtemelen milyarlarca dolarlık bir gelire sahip.”

İş Temelleri

Açıkça, Menting devam etti, Apple’ın gizlilik politikası, hedeflenen reklam işi üzerinde çok önemli bir etkiye sahipti.

“Kullanıcılara izlemeyi devre dışı bırakma seçeneğiyle birlikte net rehberlik ve bilgi sağlayarak, tüketiciler sosyal medya işinde çalışanların en çok korktuğu şeyi yaptılar: kapsam dışı bırakıldı” dedi.

“Bu politika, kullanıcılar için harika,” diye devam etti. “Reklam takibi şeffaf olmalı ve dürüst olmak gerekirse ücretli olmalı.”

“Tüketici ürünse ve nasıl çalıştığını biliyor ve anlıyorsa ve izin istenirse, içinde kendileri için hiçbir şey yoksa çoğunluğun izlemeye razı olmaması şaşırtıcı değil” dedi. “Bu iş temelleri.”

“Yani gelir kaybı hakkında yorum yapamasam da, belirtilen miktara şaşırmadım. Ve zararın artmaya devam etmesi muhtemel” dedi.

Geliştiriciler Üzerindeki Etki

Menting, Apple’ın yeni gizlilik politikalarının uygulama geliştiricilerini uyardı. Özellikle de “freemium” modeline bağımlı olanları da etkileyeceğini ekledi.

“Gizlilik politikaları, ileriye dönük reklamverenlerle etkileşim kurma yeteneklerini azaltabilir” dedi. “Genel olarak, Apple’ın yaptığı şey tüketicilerdir. Genel olarak gizlilikleri için büyük bir kazanç ve sosyal medya için büyük bir engel.”

“İş modellerini çeşitlendirenler muhtemelen iyi yapacaklardır” dedi. “Hızlı değişmeyenler ve değişmeyenler büyük kaybedecekler.”

Rubin, şirketlerin bir dizi çeşitlendirme seçeneğine baktığını kaydetti.

“Biri premium hizmetlere satış yapıyor” dedi. “Bir diğeri, farklı türde abonelik hizmetleridir.”

Ancak, her iki strateji de Apple ‘a fayda sağlayabilir. “Müşterileri daha varlıklı olduğu ve bu hizmetleri satın almak için gelire sahip olma olasılığı daha yüksek olduğu için bu yaklaşımlar Apple ‘ın direksiyonunda oynuyor” dedi.

Reklamcılara gelince, Menting, reklamlarını yerleştirmek için reklam izleme yerine etkileyiciler gibi başka yollar bulacaklarını öngördü.

“Reklam piyasası hiçbir yere gitmiyor ve eninde sonunda her zaman uyum sağlayacak” dedi.

Munster, geliştirici pazarının da hiçbir yere gitmediğini savundu. “Şeffaflık, uygulama geliştiricilerin iOS’ta para kazanmasını zorlaştırsa da, para kazanma için hala en iyi platform” dedi. “Geliştiriciler yakın zamanda hiçbir yere gitmiyorlar.”

Sizler için hazırladığımız diğer yazılarımıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir