Kapat
Reklam Alanı
Donanım 294 0

Ölü Piksel Nedir? Monitördeki Ölü Piksel Nasıl Anlaşılır?

Teknolojik gelişmeler beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Ölü piksel sorunu, günümüzde en sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Ölü piksel problemi, birçok farklı elektronik cihazda meydana gelebilmektedir. Farklı sebeplerden dolayı meydana gelen bu sorunda görüntü arzu edilen düzeyin altına inmektedir. Ölü piksel hatasıyla karşılaşıldığında geç kalmadan cihazı garantiye götürmek veya uzman bir çalışandan destek almak gerekmektedir. Cihazınızda ölü piksel testi yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ölü piksel, İngilizce’de ‘’Dead Pixel’’ olarak ifade edilmektedir. Farklı cihaz ekranlarında oluşabilen bu sorun, ekrandaki bir pikselin herhangi bir sebepten işlevini yitirmesi veya görüntü vermemesi sonucunda gerçekleşmektedir. Cihaz ekranlarının bir noktasında meydana gelebilen ölü piksel sorunu, bazen tüm bir ekranı da kaplayabilmektedir.

Ölü piksel sorunu, genel olarak görüntü ve renk kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle ölü piksel olan bir ekranda geniş bir görünüm alınamazken bütünlük unsurunun tamamen ortadan kaybolduğu da söylenebilmektedir. Peki, ölü piksel sorunu hangi cihazlarda ortaya çıkabilmektedir?

 • Televizyonlar
 • Laptoplar
 • Masaüstü Bilgisayarlar
 • Mobil Cihazlar

Elektronik cihaz ekranlarında oluşan ölü piksel hataları, genellikle çok ufak noktalar halinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle cihaz ekranına bakıldığında ölü pikseli yakalayabilmek her zaman kolay olmamaktadır. Ancak dikkatli bir gözle ekrana bakıldığında siyah veya kırmızı noktaları bularak ölü piksel sorununu anlayabilmek mümkündür. Ölü piksel sorununa zamanında müdahale edilmezse cihazlarda geri dönüşü olmayan problemler de görülebilmektedir.

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Ölü piksel sorunu günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğu için gelişmiş test araçlarıyla cihazları sürekli test etmek gerekmektedir. Peki, cihazlarınızda ölü piksel olup olmadığı nasıl anlaşılır?

 1. Cihazınızın ekranını tamamen temizlediğinizden emin olmanız gerekmektedir.
 2. Buraya tıklayarak tamamen ücretsiz olan testi açın.
 3. F11 tuşuna basarak ekranınızı tam ekran moduna alın. Bu sayede işlevsiz olan pikselleri daha kolay görebilirsiniz.
 4. Online test modu bitene kadar ekranınızda ölü pikselleri bulmaya çalışın.
 5. Eğer test tamamlanana kadar ekranda oluşan rengin haricinde farklı bir renk gördüyseniz hemen üretici firma ile iletişime geçin.

Iphone Ekran Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Ölü piksel sorunu, Iphone markalı cihazlarda da sıklıkla karşılaşılan problemlerden biridir. Çoğu kişi, Iphone telefonunda ölü piksel olup olmadığını merak ediyor. Bizde sizler için Iphone cihazlarda ölü piksel testinin nasıl yapıldığını derledik.

 1. Öncelikle ölü piksel testini manuel olarak yapabilirsiniz. Eğer Iphone cihazınızda kırmızı veya siyah bir nokta görüyorsanız oradaki piksel işlevini yitirmiş demektir.
 2. Ölü piksel sorununu tespit edebilmek için başvuracağınız bir diğer seçenek ise online araç kullanmak olacaktır. Biz size bu noktada ‘’İphone Ölü Piksel’ uygulamamızı öneriyoruz.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.