Kapat
Reklam Alanı
Donanım 680 0

Monitör Yeşil-Kırmızı-Siyah Ekran Sorunu ve Çözümü

Bazı monitörlerde renksiz ekran sorunu, bazen de renkler karışabilmektedir. Bazen de mavi ya da kırmızı renkte olabilmektedir. Bilgisayar ekranındaki renksiz ekran sorununa neden olan 3 ihtimal bulunmaktadır. Bunlar Monitör, VGA kablosunun yıpranması ve Ekran kartından kaynaklıdır.

Monitörden kaynaklanıyor olabilir

Monitörden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için ilk önce monitörün ayarlar kısmından renk ayarına bakılması gerekmektedir. Ayarlardan renk filtresinin kapalı olması gerekmektedir. Kontrol etmek için ilk olarak bilgisayarımızın ayarlar kısmına girilmelidir. Ardından açılan ekrandan “Erişim Kolaylığı” sekmesini tıklanmalı; sonrasında gelen ekrandan “Renk Filtreleri” seçeneğine tıklayıp son olarak “Renk filtrelerini aç” yazan kısmı “Kapalı” hale getirilmelidir. Ayarlardan renk ayarı yapıldıktan sonra monitörü bir defa kapatıp açmamız gerekmektedir. Sorun yine düzelmezse bunu aşmanın iki yolu bulunmaktadır; Catalyst Control Center yazılımını kurmadan sadece ekran kartı sürücülerini yüklemek veya Catalyst Control Center panelinde, Hydravision bölümünde, Pixel Pormat sekmesinde, YCbCr olan ayarı, RGB 4.4.4 pc standardı (Full RGB) olarak değiştirmek gerekmektedir.  Eğer ekran sorunu düzelmezse monitörü devre dışı bırakıp 2. ihtimalle bakmamız gerekmektedir.

VGA kablosunun yıpranmasından kaynaklanıyor olabilir

VGA kablosunun zamanla tak çıkar yapıldığı için arızalanma durumu bulunmaktadır. VGA kablosundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için yeni bir VGA kablosunun takılması gerekmektedir. Takılan VGA kablosunda sorun çözülecektir.  Eğer sorun düzelmezse 3. ihtimal söz konusu olacaktır.

Ekran kartından kaynaklanıyor olabilir

Sorun güç kablosunda olabilir. Ekran kartına giden güç kablosu değiştirilip sorun kontrol edilmelidir. Sorun düzelmezse sorunun kaynağı büyük ihtimalle ekran kartındaki donanımsal bir problem veya direk görüntüye etki edebilecek bir yazılımın yüklenmiş olmasıdır. İlk önce yapılması gereken ekran kartının yuvaya tam olarak oturup oturmadığını kontrol etmektir. Kontrol ederken ilgili yuva temizlenmeli çünkü tozdan kaynaklı olarak ekran kartı yuvaya oturmamış olabilir. Ekran kartının yuvaya tam olarak oturduğundan emin olduktan sonra driver güncellemesi sorununuzu çözecektir. Son olarak son zamanlarda yüklenmiş bir problemden de kaynaklanabilir böyle bir program varsa bu programı kaldırıp  ve gerekirse sistem geri yüklemesi tekrar yapılmalıdır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Girişimcilik Nasıl Olur? Analiz Nasıl Yapılır? adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

Ufuk Parlayan {Ufuk Parlayan}

2001 Yalova doğumluyum. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Projelerimi kurmuş olduğum bu siteden paylaşıp siz okuyucularıma sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.